18 ПРАВИЛА ЗА РОДИТЕЛИ ПРИ ЗАЕКВАНЕ НА ДЕТЕТО
13 Февруари 2020
18 ПРАВИЛА ЗА РОДИТЕЛИ ПРИ ЗАЕКВАНЕ НА ДЕТЕТО
Заекването е говорно нарушение, при което е затруднена плавността на речта. Понякога тези трудности могат да бъдат много мъчителни и да засягат не само говора, но и личността на детето, неговата самооценка, контактите му с другите.
При терапия на заекването, терапевтът цели снижаване на симптомите и подобряване на плавността. Консултирането на родителите е един от важните елементи, като при деца в по-ниска възраст, дори се явява единствената терапевтична интервенция. Но преценката е на терапевта, дали ще избере терапия и родителско консултиране или само работа с родителите.
Представям Ви 18 примерни правила, предназначени за родители на деца със заекване, които обаче не винаги могат да бъдат приложени във всички варианти на нарушение на плавността на говора. Правилата са по-скоро за улеснение на терапията, а не са терапия.
- Не очаквайте от Вашето дете повече от колкото бихте очаквали от себе си. Децата изучват света по начина, по който трябва да реагират на неговите явления, предимно като наблюдават родителите си. Ако очаквате вашето дете да овладее определено поведение, Вие трябва също да го демонстрирате.
- Бъдете постоянни! Това правило обикновено се отнася до правилата у дома и поведението на родителите, когато детето спазва или не правилата.
- Създайте разумни правила и изисквайте те да бъдат спазвани в подходяща граници.
- Не изисквайте спазването на което й да е правило, на което НЕ бихте настоявали през цялото време.
- Избягвайте директни команди и при неизпълнението им – физически разправи с детето.
- Ако е възможно, игнорирайте неправилните поведения на детето, особено раздразнителни изблици.
- Не реагирайте остро, когато детето направи нещо, което не харесвате по случайност, а не нарочно.
- Не питайте детето дали се е държало добре, когато знаете, че е така.
- Не се старайте да бъдете честен родител – особено когато трябва да възпитавате повече от едно дете – обикновено то се опитва да прехвърли вината на брат или сестра си. По-добре накажете и двете деца, отколкото да се стараете да водите честен процес, за да установите кой е виновен.
- Бъдете спокоен/а, когато наказвайте детето.
- Коригирайте поведението на детето без да го критикувате!(„Никога не правиш нещата добре!“, „Грешиш, както винаги!“).
- Отделяйте му повече внимание, когато то постъпва правилно.
- Давайте му право на избор и след това го дръжте отговорно за този избор.
- Бъдете сензитивни към чувствата, които изказва детето Ви.
- Бъдете честен с детето.
- Учете го да функционира като независим човек.
- Бъдете винаги цялото семейство на едно мнение относно това как трябва да се държи детето (не само мама и тати, а и баби и дядовци).
- Обичайте детето си, показвайте спокойствие, разбиране, симпатия и търпение.
Всяко от изброените правила насочва родителя и детето към един спокоен диалог, където напрежението е напълно излишно. Получавайки сигурност, детето придобива самочувствие, става по-уверено в своето поведение, а това намалява стреса, което съответно намалява затруднената плавност на речта.
Заекването няма нищо общо с интелектуалното ниво на детето, така че не подценявайте някои само защото изпитва затруднения в говора. Показвайте търпение и уважение към желанието на детето да комуникира с вас, защото винаги си заслужава да го изслушаш.
Още полезна информация свързана със заекване, може да прочетете на www.tyaneva.com
Използвана литература:
- Станкова М. (2017). Програми за терапия на заекване.
логопед Теодора Янева